Pluhův Žďár

Pluhův Žďár

Kraj: Jihočeský, okres Jindřichův Hradec, PSČ 378 21 Kardašova Řečice
Nadmořská výška: 478 m n.m.
Rozloha: katastrální území Pluhův Žďár ( 7,44 km2 )
Souřadnice: 49°13'26'' s.š., 14°53'34''v.d., mapa
Počet obyvatel: 202
Počet trv. obydl. domů: 79

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1267.

Samostatná obec Pluhův Žďár leží v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se asi 12 km severo-západně od Jindřichova Hradce. Je zde evidováno 79 adres a v roce 2016 zde trvale žilo 202 obyvatel. Obec Pluhův Žďár leží v katastrálním území Pluhův Žďár, které má výměru 7,44 km2, .

Obec Pluhův Žďár byla pojmenována po jejím zakladateli z rodů Pluhů, Oldřichu, původem Pflugo, který pocházel z rodu vladyků ze Studené. Byl lokátor a pravděpodobně i první rychtář města Jindřichův Hradec. Žďár, poprvé založený v roce 1267 nese název podle slova "Žžár", což znamená spáleniště. Lesní půda byla vytříbena požárem a tím přizpůsobena k založení osady. V obci, která leží na mezinárodní cyklistické stezce Praha-Vídeň Greenway, se nachází kostel Narození Panny Marie, někdejší kaple, zbudované v roce 1542 nad studánkou, jejíž voda zázračnou mocí se vyznačovala. V roce 1717 byla v nynější chrám rozšířena. Původní zakladatel Oldřich Pluh vystavěl počátkem třicátých  let 14. století na nepřístupném ostrovu řeky Střely
( u Plzně ) pevný hrad Rabštejn. Oldřich se od té doby psal Pluhem z Rabštejna. Vedle kostela stojí zámek, jehož založení se píše také z roku 1267. Byl gotickou tvrzí přestavěnou v mnoha etapách na renesanční zámek a v posledních letech dostal renesančně barokní podobu. Do zámku se dostanete ze severní strany po kamenném mostu se dvěma oblouky přes původně vodní příkop, který byl v roce 1942 němci zavezen. Uvnitř objektu je lichoběžníkové nádvoří se studnou a klenuté sklepy a obrannými střílnami. Po Oldřichu Pluhovi  vlastnilo panství Pluhova Žďáru mnoho pánů, např. roku 1664 Humprecht Černín z Chudenic, roku 1756 rytíř Václav Netvorský z Březí a dále roku 1793 kníže Václav Paar, který má nad vsí v lesíku zvaném "Háječek" pamětní kámen. Jeho potomci hospodařili na statku až do roku 1925, kdy statek se zámkem koupil Bedřich Beneš, bratr presidenta Dr. Edvarda Beneše. Dnes je zámek znovu ve vlastnictví potomka rodu Benešů, Miroslava a jeho rodiny. V obci se dále nachází bývalé sýpky u č.p. 21 a 22 a bývalá kovárna u č.p. 43 ve vlastnictví pana Hanzálka.

Obec je svou polohou na rozhraní Třeboňska a Českomoravské vrchoviny pravým turistickým středobodem. Okolí Žďáru nabízí mírně zvlněnou krajinu s četnými remízy a rybníky, tak i zalesněné  kopce protkané sítí cest pro méně i více náročné turisty.

                                                         Pluhův Žďár

Veřejný vodovod:

  • vodojem Pluhův Žďár - kopané studny S1-S4 - gravitační systém - zásobuje obec Pluhův Žďár (je propojitelný s obcemi Jižná a Mostečný)
  • vodojem Mostečný - kopané studny S1-S7 - gravitační systém - zásobuje obec Mostečný (je propojitelný s obcí Pluhův Žďár)

Kanalizace: smíšená, stěrbinová ČOV s biologickým rybníkem (připravuje se v části další oddělená větev)
Plynofikace: ano
Obchod: Jednota COOP Pluhův Žďár
Kulturní dům: ano
Místní sbor dobrovolných hasičů:

  • SDH Pluhův Žďár
  • JSDH Obce Pluhův Žďár

V obci také najdete: