Mostečný

Mostečný

Kraj: Jihočeský, okres Jindřichův Hradec, PSČ 378 21 Kardašova Řečice
Nadmořská výška: 514 m n.m.
Rozloha: katastrální území Mostečný ( 3,39 km2 )
Souřadnice: 49°14'12'' s.š., 14°55'16''v.d., mapa
Počet obyvatel: 47
Počet trv. obydl. domů: 20

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1381.

Malá vesnička Mostečný je místní částí Pluhova Žďáru v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se asi 3 km severo-východně od Pluhova Žďáru. Je zde evidováno 20 adres a v roce 2016 zde trvale žilo 47 obyvatel. Místní část Mostečný leží v  katastrálním území Mostečný, které má výměru 3.39 km2,.

Obec Mostečný dostala název od mostů, které zpřístupnily původní močály zásobované močály vodou z " Opičích hor ". Silnice zde končí, ale klikatá vesnička na svahu zalesněných kopců je výchozím bodem pro pěší i cykloturistiku. Lesní cesty vás zavedou do Jižné ) okolo Záhorníka a přes Bílou skálu ), Deštné ( pod vrcholem Deštěnské hory na lesní rozcestí boží muka U Háty ) nebo do Lodhéřova (  kolem Brčíku na Čertův kámen ). Pustí vás však z lesů záplavy borůvek a hub? Přímo v obci se nachází čtyři rybníčky a uprostřed pod vzrostlými stromy hezká kaplička. Z luk nad Mostečným se vám otevře nádherné panoram, které začíná krajinou u Pluhova Žďáru a za dobré viditelnosti končí u vrcholků Alp.

Veřejný vodovod: vodojem Mostečný- kopané studny S1 - S7 - gravitační systém - zásobuje obce Mostečný a Jižná ( propojitelný s obcí Pluhův Žďár )
Obchod: není
Hospoda a malý sál: možnost zapůjčení
Místní sbor dobrovolných hasičů: SDH Mostečný

V obci také najdete:

  • Autoservis - Miroslav Bareš tel.: 606 108 690