Jižná

Jižná

Kraj: Jihočeský, okres Jindřichův Hradec, PSČ 378 21 Kardašova Řečice                 
Nadmořská výška: 495 m n.m.
Rozloha: katastrální území Jižná ( 8,25 km2 )
Souřadnice: 49°14'45'' s.š., 14°53'45''v.d., mapa
Počet obyvatel: 108
Počet trv. obydl. domů: 49

Obec Jižná je místní částí Pluhova Žďáru v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se asi 1,5 km severně od Pluhova Žďáru. Je zde evidováno 49 adres a v roce 2016 zde trvale žilo 108 obyvatel. Místní část Jižná leží v katastrálním území Jižná, které má výměru 8.25 km2 .

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1364. Obec Jižná patříval dříve k panství Červená Lhota. V obci se nachází kaplička, která stojí v blízkosti návsi, ve které se uprostřed nachází rybník, ten slouží v současnosti jako požární nádrž. Nad obcí se můžete vykoupat v rybníku " Rytíř ", k němu vás dovede stará polní cesta směrem na Deštnou. Nejvýše položenému lesnímu místu v " Jiženských horách ", směrem k obci Mostečný, se říká " U sedmi loupežníků ", dke si v dávných dobách prý loupežníci rozdělovali svojí kořist. Z obce se můžete lesní cestou dostat k přítoku do zámeckého rybníka a tak se dostat na vycházkový okruh a k zámku Červená Lhota.

Jižná

Veřejný vodovod: 

  • vodojem Mostečný - kopané studny S1-S7 - gravitační systém - zásobuje obce Mostečný a Jižná (je propojitelný s obcí Pluhův Žďár)
  • vodojem Pluhův Žďár - kopané studny S1-S4 - gravitační systém - zásobuje obec Pluhův Žďár (je propojitelný s obcí Jižná a Mostečný

Kanalizace: smíšená
Obchod: obchod se smíšeným zbožím, který je otevřen v některé pracovní dny
Sbor dobrovolných hasičů:  SDH Jižná + Červená Lhota

V obci také najdete: